W jakim stadium depresji zgłosić się do psychologa?

Ostatnimi laty dość sporo mówi się o depresji, co jest bardzo dobre ponieważ pozwala uświadomić społeczeństwo. Informacje z którymi najczęściej się spotykamy są jednak przedstawione w wersji bardzo lekkiej, która sprawia, że możemy nie dostrzegać powagi sytuacji, a przez to bagatelizować stan zarówno swój, jak i naszych bliskich.

Pomoc psychologa w depresji

doświadczony psycholog - ostrów wlkpNajczęściej słyszmy się o tym, że cierpiąc na depresję nie mamy ochoty spotykać się ze znajomymi, nie cieszą nas nasze pasje i często leżymy w łóżku nie mając siły wstać. Choć rzeczywiście jest to prawdą, to jednak niepełną. To jedynie zarys, który nie pokazuje czym charakteryzuje się ciężki stan depresyjny. Człowiek wówczas przestaje dbać o siebie i rzeczywiście czuje się tak zmęczony i pozbawiony motywacji, że nie jest w stanie wstać z łóżka. Jest to tak wielki stan niemocy, że taka osoba nierzadko załatwia swoje potrzeby do butelki, bo nie ma nawet siły dojść do ubikacji. W domu zaczyna nawarstwiać się bród, którego także nie mamy siły sprzątnąć, co jeszcze bardziej nas frustruje i upewnia w przekonaniu o własnej beznadziejności. Kiedy łzy się kończą następuje stan marazmu. Zaczynamy podważać sens naszego życia i dochodzimy do wniosku, że tego sensu zwyczajnie nie ma. Pojawia się stan presuicydalny w którym jednostka jest w wysokim stopniu zagrożona popełnieniem samobójstwa. Cały proces potrafi rozwijać się latami, lub zaledwie miesiącami dlatego tak ważnym jest to, aby dostrzegać pierwsze zmiany zachodzące w naszym zachowaniu, zanim będzie za późno. Wówczas poradzić sobie ze stanem depresyjnym pomoże nam doświadczony psycholog – Ostrów wlkp posiada znakomitych psychologów, którzy nie oceniając nas pomogą nam wyjść z każdego stadium depresji.

Im szybciej zareagujemy tym łatwiej będzie nam wyjść z depresji, jednak nie oznacza to, że w przypadku tak ciężkim, jak ten opisany powyżej pomoc psychologiczna nie przyda się na nic. Wręcz przeciwnie, jest to pierwszy krok do wyzdrowienia i pomoc psychologa potrafi tutaj zdziałać dosłownie cuda. Nie bójmy się zatem po nią sięgać. Nie ma się czego wstydzić i warto pamiętać, że to co się z nami dzieje dotyczy wielu osób na tej planecie.